Odpust ku czci MB Różańcowej
7 października 2018

7 października wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Różańcowej zostało ustanowione na pamiątkę zwycięstwa floty chrześcijańskiej nad wojskami tureckimi w bitwie pod Lepanto w Zatoce Korynckiej, która rozegrała się 7 października 1571 roku.
Sułtan turecki Selim II chciał wówczas podbić całą Europę i zaprowadzić w niej religię muzułmańską. Na wieść o zbliżającej się wojnie ówczesny papież Święty Pius V, dominikanin i wielki czciciel Matki Bożej, rozpoczął żarliwe odmawianie modlitwy różańcowej w intencji powstrzymania inwazji na Stary Kontynent.
Papież był przekonany, że chrześcijańska Europa zawdzięcza ocalenie Matce Bożej i ustanowił 7 października świętem Matki Bożej Różańcowej, zezwalając na jego obchodzenie w kościołach, w których istniały Bractwa Różańcowe. W podzięce za kolejne zwycięstwo nad Turkami w 1716 roku pod Belgradem, papież Klemens XI rozszerzył święto na cały Kościół, jednocześnie przeniósł świętowanie tego dnia na pierwszą niedzielę października. W 1913 roku Pius X przywrócił święto na 7 października. Od 1969 roku, decyzją Pawła VI, 7 października obchodzone jest święto Matki Bożej Różańcowej.
W tym roku podczas uroczystej mszy odpustowej w naszej parafii, mszę koncelebrowali wspólnie ks. kan. Krzysztof Adamowski oraz ks. kan. Roman Skowron z Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Krasnymstawie.

Realizacja: Bartłomiej Wróblewski